Phonetube.pl logo
DOOR 2 DOOR

Jeśli Twoją bolączką jest mała ilość pamięci w telefonie, mamy na to kilka sposobów. W tym artykule pokażemy, jak zwolnić nieco miejsca bez kasowania aplikacji, zdjęć czy ważnych danych.

To dość znana przypadłość użytkowników iPhone z mniejszą pojemnością pamięci. Na szczęście nie jest to już tak poważny problem jak parę lat temu. Jednak wciąż trzeba brać pod uwagę ciągle rosnącą ilość aplikacji, ich rozmiar oraz wiele innych czynników. Wiele z osób narzekających na braki miejsca to z reguły osoby, które telefon dostały „w spadku” od członka rodziny, zaraz po tym jak wymielili własny telefon na nowszy model. Jest to szczególnie dotkliwe też dla młodszych użytkowników, którzy potrafią zapełniać pamięć w ekspresowym tempie.

Sporym problemem jest fakt, że mało kto chce usuwać swoje dane takie jak zdjęcia. Wciąż mała część użytkowników korzysta z chmury czy zgrywania zdjęć na komputer. Więc jak sobie z tym radzić?

Ile miejsca zostało?

Jeśli chcesz sprawdzić podsumowanie informacji o pamięci telefonu, nic prostszego. Wystarczy wejść w Ustawienia, Ogólne a potem Pamięć. Dzięki temu uzyskasz kompletne informacje na ten temat. Po wybraniu tych opcji powinien się pojawić pasek z informacjami o tym, ile miejsca zajmują poszczególne typy danych. iOS zaproponuje również różne akcje, które mają na celu usprawnienie działania telefonu oraz zwolnienie miejsca. Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji o tym co ile zajmuje, najłatwiej będzie to zrobić przy wykorzystaniu iTunes po podpięciu telefonu do komputera.

Zdjęcia i iCloud.

Jeśli połączenie z internetem nie jest żadnym problemem – wykorzystaj to. Najłatwiej jest skorzystać z iCloud, czyli chmury Apple, która daje darmowe 5Gb danych do trzymania w sieci. Oczywiście są różne opcje abonamentu oferujące różne pojemności takie jak 50Gb, 200Gb i 2Tb. W przypadku gdy korzystacie już z kilku subskrypcji Apple możecie rozważyć skorzystanie z Apple One. Łączy w sobie abonament chmury, Apple Music oraz Apple TV+. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy oszczędzić jednocześnie zwiększając wielkość swojego miejsca w chmurze.

Oczywiście zawsze można skorzystać z innych serwisów oferujących chmurę. Biorąc jednak pod uwagę, że już korzystasz z ekosystemu Apple – iCloud jest najlepszym wyborem.

Jednym z trików, który możemy wykorzystać używając iCloud jest optymalizacja zdjęć. Dzięki niej zdjęcia będą automatycznie przesyłane do chmury a fotki w pamięci iPhone będą zastępowane mniejszymi wersjami co znacznie zmniejszy zajmowane miejsce w urządzeniu.

Aplikacje.

W przypadku apek, najłatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście ich usunięcie. Jednak razem z tym przychodzi ryzyko, że utracimy dane powiązane z konkretną aplikacją. Może to się wydawać małym problemem, jednak dla niektórych jest to dość istotne. Przykładem mogą być utracone zapisy postępu z gier czy ustawienia aplikacji. Na szczęście jest bezpieczniejsza opcja Offload. Dzięki niej aplikacja zostanie usunięta, jednak zachowane zostaną wszystkie dane użytkownika. Jest to najbezpieczniejszy sposób na zachowanie ważnych informacji przy jednoczesnym oszczędzaniu miejsca w pamięci.

Offload można też spersonalizować w taki sposób, aby usuwał nieużywane aplikacje z pamięci iPhone bez większego problemu. Wystarczy włączyć tą opcję w Ustawieniach.

Podcasty.

Jeśli aktywnie słuchasz wielu podcastów, filmów czy muzyki możesz złapać się na tym, że pobierasz mnóstwo takich mediów na swój telefon. Warto jednak pamiętać, że z reguły mediów takich wysłuchamy czy obejrzymy raz i raczej już do nich nie wrócimy. W przypadku podcastów można skorzystać z opcji auto usuwania przesłuchanych już nagrań w oficjalnej aplikacji Podcasty w iOS.

Aby ograniczyć miejsce zajmowane przez tego typu dane musisz też zwrócić uwagę czy nie pobierasz ich po prostu za dużo. Nadążasz z słuchaniem / oglądaniem czy pobierasz masowo, żeby potem zwlekać z konsumowaniem swoich treści? Jeśli tak – ogranicz pobieranie. Pobieraj tylko wtedy, jeśli skończysz poprzedni odcinek lub nie trzymaj więcej niż 2 odcinki naraz. Wydaje się to wręcz oczywiste, ale chyba każdy potrafił się na czymś takim złapać.

Pobrane Media.

To samo tyczy się innych mediów. Wiele miejsca oszczędzimy nie pobierając w ogóle np. seriali tylko oglądając je online na bieżąco. Jeśli jesteśmy w stanie korzystać z Wi-Fi, róbmy to. Dzięki temu nie wykorzystamy całego transferu. Jeśli jednak musimy pobrać parę odcinków, żeby np. przetrwać podróż pociągiem lub samochodem, pamiętajmy, ze zawsze możemy wybrać mniejszy format pliku. No i oczywiście powinniśmy pamiętać o usuwaniu danych po tym jak już obejrzymy lub odsłuchamy treści.

Jest to tylko kilka sposobów na to, aby oszczędzić zajmowane miejsce telefonu. Jednak są to najważniejsze i najłatwiejsze metody. Jeśli jednak dalej macie problem z za małą ilością pamięci, rozważcie wymianę telefonu lub skorzystajcie z naszego serwisu, gdzie oferujemy wymianę modułu pamięci iPhone na większy.