Phonetube.pl logo
DOOR 2 DOOR

Kolejny rok – kolejna premiera sprzętów giganta z Cupertino. Apple ponownie chce zdobić serca i portfele swoich fanów. Czy tym razem przygotowano dla klientów ledwie garść nowości, czy zdecydowano się na poważniejsze zmiany w stosunku do poprzednika? Postaramy się na to odpowiedzieć w poniższym tekście.

Tüm iPhone 15 modelleri yan yana görüntülendi! İşte tasarımı | DonanımHaber
Źródło: https://www.donanimhaber.com/

Apple, jako największa (a przynajmniej najbogatsza) firma z segmentu mobile, praktycznie, co roku raczy nas nowymi modelami swoich telefonów. iPhone pierwszy raz zadebiutował w roku 2007. Obecnie jest to najdłużej ciągnięta seria telefonów na świecie. 15ta już wersja ma zadebiutować jednak tym razem nie we wrześniu jak zwykle a nieco później. Niektóre ze źródeł sugerują październik, inne natomiast nawet grudzień. Spekulacji na temat opóźnienia jest wiele, jednak głównie sugeruje się problemy na rynku procesorów.

Wersje iPhone 15

Aktualnie mówi się otwarcie o czterech modelach iPhone 15. Wszystkie w tych samych rozmiarach, co ich zeszłoroczne odpowiedniki. Tym razem jednak zamiast pro max dostaniemy… Ultra. Prawdopodobnie. Nie są to jednak do końca potwierdzone info. Obecnie lineup modeli ma wyglądać następująco:

  • iPhone 15
  • iPhone 15+
  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Pro Max / Ultra

Czym konkretnie będą różnić się te modele?

Chociaż oficjalne informacje nie zostały jeszcze potwierdzone, sporo szczegółów wyszło na światło dzienne. W porównaniu z modelem iPhone 14, największe zmiany zapowiadane są dla iPhone’a 15 Pro, w szczególności może chodzić o znaczącą poprawę aparatu w modelu Pro Max. Standardowy model iPhone 15 również ma otrzymać pewne istotne ulepszenia, które debiutowały wcześniej w modelach iPhone 14 Pro. Dodatkowo spodziewane są znaczące zmiany w sposobie ładowania iPhone’ów.

iPhone 15 Pro Max çıktığında zor bulunabilir: İşte nedeni | DonanımHaber
Źródło: https://www.donanimhaber.com/

Procesor i pamięć

Sercem układu nowego iPhone 15 Pro oraz Pro Max / Ultra będzie procesor Bionic A17 wykonany w 3nm. Według wszystkich dotychczasowych informacji, skupiono się tym razem na przedłużonej żywotności baterii niż samej wydajności. Jednak znając Apple, przyrost mocy w stosunku do poprzednika i tak będzie widoczny. Głównie dzięki zastosowaniu aż 8 GB pamięci RAM. Dzięki temu wszystkie aplikacje będą otwierać się w locie, jednocześnie pozwalając na dużo większe pole do popisu dla wymagających użytkowników. Niestety tutaj też trzeba wspomnieć, ze zarówno iPhone 15 jak i 15+ dostaną zaledwie 6 GB pamięci RAM oraz zeszłoroczny procesor Bionic A16.

iPhone 15 to Switch From Lightning to USB C in 2023 feature
Źródło: https://www.macrumors.com/

Ekran

Tutaj niestety albo i stety bez zaskoczenia. Ponownie dostaniemy te same ekrany, co poprzednio mianowicie:

  • iPhone 15 – 6,1 cala 60Hz
  • iPhone 15+ – 6,7 cala 60Hz
  • iPhone 15 Pro – 6,1 cala 120 Hz OLED LTPO=
  • iPhone 15 Pro Max / Ultra – 6,7 cala 120 HZ OLED LTPO

Wszystkie ekrany będą zawierać Dynamic Island, tym razem obecne również w tańszych wersjach.


iOS 16.4 to detail Always-On display battery consumption for iPhone 14 Pro users
Źródło: https://9to5mac.com/

Bateria i ładowanie

Obecnie mówi się o tym, ze baterie będą wykorzystywały „Stacked Battery Technology”. Jest to technologia znana z choćby z samochodów elektrycznych. Dopiero, co raczkuje w przemyśle elektroniki użytkowej, ale Apple lubi takie nowości jak widać. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania bateria dłużej utrzymuje swoją żywotność oraz ma to bezpośrednie przełożenie na samo jej zużywanie w codziennym użytku. Mniejsze temperatury ładowania oraz pracy urządzenia zapewnią dużo większy komfort użytkownikowi. Baterie średnio mają być 12% większe od swoich poprzedników. Największy przyrost pojemności uzyska iPhone, 15 bo aż 18% (3877 mAh), najmniej za to Pro Max / Ultra – 10,9% (4852 mAh). Niektóre przecieki sugerują również to, ze Apple eksperymentowało z ładowaniem o mocy 40W. Jeśli to prawda, byłby to największy przeskok prędkości ładowania do tej pory. Bezprzewodowe ładowanie też dostanie małą zmianę. Ma wspierać 15W w ładowarkach, które oficjalnie nie wspierają MagSafe. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z dużo większej gamy tańszych zamienników.

iPhone 15
Źródło: https://9to5mac.com/

Aparaty

Tutaj bez większych niespodzianek, leaksterzy sugerują, ze Apple zaadoptuje najnowsze matryce Sony w swoich aparatach. W stosunku do poprzedniej generacji, nowe soczewki mają być większe, przez co wyłapią z otoczenia dużo więcej światła i informacji. Ma to pozytywnie wpłynąć na każdy aspekt mobilnej fotografii. Oczekuje się również, że podstawowe modele iPhone 15 dostaną małą aktualizację, jeśli chodzi o rozmiar matrycy i zyskają zeszłoroczne 48 megapikselowe obiektywy z modeli Pro. Największą nowością za to pochwali się Pro Max / Ultra, będzie to pierwszy model iPhone wykorzystujący peryskopowy obiektyw. Wymagania stawiane przez Apple są ogromne biorąc pod uwagę, że nie jest to innowacja na rynku. Jednak ten producent jest znany z wynajdowania koło na nowo i usprawniania znanych już wszystkim technologii.

iPhone 15 Pro Max World Thinnest Bezels Smartphone | BDPrice.com.bd
Źródło: BDPrice.com.bd

USB-C

Jak wiele z Was już pewnie wie, Unia Europejska wymogła na Apple zmianę standardu portu ładowania z Lightning na USB-C. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wszystkie inne urządzenia tego producenta wykorzystują właśnie ten typ gniazda można by rzec – w końcu. Standaryzacja tego portu pozwoli nie tylko na wykorzystanie jednej ładowarki do wszystkich urządzeń, ale również – zwiększyć prędkość przesyłu danych. Niestety nie dotyczy to podstawowych modeli, które pozostaną dalej z wolniejszym transferem w standardzie 2.0. Oczekuje się jednak, że modele Pro dostaną 3.2 co zdecydowanie zwiększy przepływ danych oraz jego jakość.

iphone 15 pro cases weibo
Źródło: https://www.macrumors.com/

Cena iPhone 15

No i tutaj dochodzimy do mniej przyjemnego aspektu nowych modeli. Mianowicie ich ceny. Wszystkie znaki na niebie, ziemi i Twitterze wskazują na to, że ceny skoczą. „niedużo”, bo tylko o 100$ w przypadku modelu Pro oraz Pro Max / Ultra, jednak jak wiadomo na polskim rynku ta cena będzie odpowiednio wyższa. Na plus pozostaje cena standardowych modeli, które powinny być takie same jak w zeszłym roku.
iPhone 15 Frosted Glass Emoji
Źródło: https://www.macrumors.com/

Warto?

To pytanie, na które musicie odpowiedzieć sobie sami. My, jako fani Apple i rozwiązań, które nam serwują jesteśmy zdecydowanie na tak, jednak z dozą ostrożności. W końcu najważniejsze to dobrać sobie telefon pod swoje potrzeby. Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście skonsultować się z sprawie naprawy swojego obecnego modelu iPhone zawsze służymy pomocą. Nasi eksperci fachowo doradzą oraz zaproponują odpowiednie rozwiązanie każdego problemu.

Serwis iPhonePhoneTube.pl

tel: +48 787 208 601
serwis@phonetube.pl
ul.Młodzieńcza 32
03-655 Warszawa