Phonetube.pl logo
DOOR 2 DOOR

W momencie, gdy większość użytkowników Windowsa bardzo często wyłącza swoje komputery osobiste, użytkownicy Maca bardzo często po prostu je tylko usypiają. Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników wskazują, że wynika to głównie z przyzwyczajenia i faktu, ze nie muszą się martwić o baterię.

Muszę wyłączać swojego iMaca lub MacBooka?

Dłuższe korzystanie z komputera zapełnia pamięć ram i powoduje spowolnienie wszystkich procesów. Jest to normalne u tego typu elektroniki. Jeśli w ciągu kilku ostatnich dni Twój Mac działał bez przerwy, możesz wprost zauważyć spadek wydajności. Możesz temu zadziałać restartując aplikacje lub ograniczając ich działanie w tle.

System macOS radzi sobie świetnie przy zarządzaniu pamięcią wewnętrzną urządzenia, jednak nawet on czasami potrzebuje chwili przerwy. Uruchamiając komputer ponownie pozwalamy mu na oczyszczenie pamięci i odpalenie wielu procesów od nowa.

Warto też pamiętać, że ponownie uruchomienie pozwala na zainstalowanie ważnych aktualizacji Jest to jeden z tych procesów, których nie powinniśmy pomijać w naszym codziennym użytkowaniu produktów Apple.

Czy Mac powinien być wyłączany codziennie?

Wyłączanie go codziennie prawdopodobnie nie przyniesie większych efektów. Zaleca się jednak, aby restartować urządzenie co parę dni. Dzięki temu wydłużysz jego funkcjonowanie redukując stres jaki nakładamy na nasze urządzenia.

Usypianie a wyłączanie Maca.

Kiedy usypia się Maca, używa on bardzo mało zasobów i przechodzi w stan, kiedy może być wybudzony dużo szybciej niż w sytuacji, gdy jest uruchamiany na nowo. Obecnie iMac i MacBook wyposażone w procesory M1 są w stanie wybudzić się wręcz momentalnie. Dzięki zastosowaniu wielu usprawnień i optymalizacji działa to bardzo sprawnie. Sprawa to, że usypianie Maca jest bardzo kuszącą opcją. Jednak czy powinno się tak robić cały czas? Nikt nie zabrania, oczywiście mając na uwagę to, aby co parę dni restartować urządzenie. Aktualnie, dzięki zastosowaniu najwyższej klasy komponentów, usypianie może marnować mniej energii niż wyłączanie komputera. Więc jeśli o to martwisz się najbardziej – niepotrzebnie.

Potrzebujecie numerków, żeby zaspokoić swoją ciekawość? Proszę bardzo:

MacBook Air z procesorem M1 wykorzystuje 021W energii będąc uśpionym. Co daje nam 0,77kWh w ciągu roku, jeśli będziemy go trzymali w uśpieniu przez 10 godzin dziennie!

iMac wykorzystuje oczywiście więcej mocy. 1,36W będąc uśpionym jest jednak wciąż dość niską liczbą. W ciągu roku przy usypianiu codziennym na 10 godzin daje nam około 5kWh mocy.

Jak widać, liczby te są bardzo niskie i nie powinny wywoływać u nas zmartwienia.

Serwis MacbookPhoneTube.pl

tel: +48 787 208 601
serwis@phonetube.pl
ul.Młodzieńcza 32
03-655 Warszawa