Phonetube.pl logo
DOOR 2 DOOR

Zalany Macbook – co robić? Poradnik

Na początek spróbuj odłączyć zasilanie, klikając przycisk wyłączania “power off” przez 10 sekund. Oczywiście odłączyć też źródło zasilania prądem- zasilacz magsafe

Nie dotykaj więcej przycisku power, bo możesz w ten sposób włączyć z powrotem komputer, co nie jest wskazane po jego zalaniu. Nie zapisuj niedokończonych plików- im szybciej odłączysz zasilanie/wyłączysz komputer, tym będzie on bezpieczniejszy, jak również Twoje dane. Podsumowując- po zalaniu macbooka należy odłączyć jego zasilanie- z prądu i wyłączyć macbooka. 

Postępowanie z zalanym Macbookiem

Nie zawsze się jednak da wyłączyć zalany sprzęt i macbook resetuje się w kółko, albo w ogóle nie reaguje na wyłączanie. To znaczy, że na klawiaturę dostała się woda i nie ma ona już komunikacji z płytą główną. Ale nie martw się, nadal możesz coś zrobić, aby móc go wyłączyć. Najlepiej, gdy weźmiesz chusteczki, lub ręcznik papierowy i zbierzesz z klawiatury nadmiar płynu, po czym zamkniesz klapę. Kiedy to zrobisz, do płyty głównej dotrze informacja, żeby uspać komputer- w tym przypadku przełączyć go w sleep mode, to znaczy, że macbook odetnie zasilanie w obrębie CPU(procesora), matrycy, dysku i innych ważnych komponentów. W tym momencie macbook jest w delikatnym sleep mode, w którym jeszcze dostaje trochę zasilania do czipu pamięci, ale jeśli chwilę zaczekasz, przełączy się on w deep sleep mode(głęboki sen), w którym czip pamięci, procesor, dysk i matryca nie dostają już ani grama prądu. Teraz Twój macbook po zalaniu jest w najbezpieczniejszym momencie, zanim udasz się z nim po pomoc do serwisu, np. serwis macbook Warszawa Phonetube.pl.

Całodobowy serwis Macbook Warszawa

Nie raz ratowaliśmy macbooki w środku nocy i w weekendy, bo wiemy, jak delikatny i ważny dla Was jest to sprzęt. Kiedy macbook jest w deep sleep mode, w swoim głębokim śnie, który odcina zasilanie od najważniejszych podzespołów = zmniejsza ryzyko elektrokorozji, czyli niszczenia- potocznie w języku serwisowym mówimy nawet “zjadania” części przez elektrokorozję. I wtedy jest on gotowy do przetrwania, zanim trafi do serwisu. Wtedy są po prostu większe szanse na to, że mniej podzespołów będzie zniszczonych i cena naprawy wtedy oczywiście niższa. Nie otwierajcie wtedy macbooka, bo cały proces pójdzie w diabły i woda będzie mogła potańczyć z prądem, co nie jest dobre ani dla naszego czasu diagnozy, ani dla Waszej kieszeni. 

Wyłączyłem, a działa

Jeżeli macbook po zamknięciu dalej działa i świeci, to znaczy, że korozja zaatakowała płytę główną mocniej i szybciej. Wtedy najważniejsze jest jak najszybsze odcięcie go od zasilania- odłączenie zasilacza, a najlepiej wypięcie baterii. Ale nie martwcie się, jeżeli nie potraficie sami tego zrobić, bo to łatwe nie jest w macbookach. Zamiast Nawet jeżeli ma to zaczekać do rana, czy do następnego dnia- mamy ogromną skuteczność w nawet najtrudniejszych naprawach. Ba! Naszym pierwszym zalanym macbookiem na najnowszym procesorze Apple M1 był nasz własny, kiedy nie było jeszcze dostępnych schematów do naprawy płyty i zasilania. Naprawialiśmy po pomiarach, w międzyczasie szukając schematów. Po dwóch- trzech dniach macbook Air M1 był gotowy do ponownego użytkowania. Na nim piszemy ten tekst, który, jak mamy nadzieję, pomoże Wam w opanowaniu paniki po zalaniu- nie warto panikować. To tylko elektronika i zwykle nadająca się do naprawy. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, żeby jednak pomyśleć o backupach ważnych danych, czy to na iCloud, czy na dyskach zewnętrznych. Czy zalejecie, czy zgubicie sprzęt, czy ktoś go ukradnie- dobrze mieć swoje dane odpowiednio zabezpieczone. 

To, że działa, nie oznacza że nie potrzebny mu serwis.

Ważne jest to, żebyście nie kończyli swojej reanimacji macbooka po zalaniu na tym, że odłączycie od niego zasilacz, bo przecież prąd, który jest nadal w baterii macbooka, dalej idzie do najważniejszych jego komponentów.   

Zalany macbook powinien być postawiony w pozycji trójkąta, do góry nogami. Wtedy ciecz spłynie w dół macbooka, co pomoże ochronić płytę główną. Tak jak na poniższym zdjęciu:

Zalany Macbook Air Pozycja

Nie ruszajcie macbooka po zalaniu z miejsca. Przestrzeń pomiędzy topcasem(klawiatura, gładzik i wszystko dookoła na górze), a matryca jest skonstruowana w ten sposób, aby ciepło generowane przez procesor i płytę główną miało ujście. Jeżeli w to miejsce dostał się płyn, lepiej nie ruszać macbooka po zalaniu, a delikatnie zebrać pozostałą widoczną ciecz. Ponieważ dobrze, żeby nie dostała się ona w otwór wentylacyjny, bo może zniszczyć płytę główną.
Jest to do naprawy, ale czasami można temu zapobiec. Ciecz dostaje się właśnie głównie przez te otwory, dlatego należy szczególnie na nie uważać.
Najlepiej też od razu odłączyć jakiekolwiek podłączone pod porty USB lub USB-C urządzenia. Huby, karty itd. 

Szybkie podsumowanie:

Co zrobić z zalanym macbookiem:

  1. Odłącz od zasilacza, wyłącz go i jeśli to możliwe odepnij baterię i inne peryferia. 
  2. Osusz ręcznikiem papierowym.
  3. Postaw go w pozycji trójkąta.


Czego NIE robić:

  1. Nie włączaj ponownie, na prawdę sprawdzając czy działa możesz tylko dodatkowo posuć
  2. Nie potrząsaj komputerem, wykonując takie ruchy, tylko rozprowadzisz ciecz po wnętrzu komputera.
  3. Zapomnij o suszarce do włosów – tak skupiony strumień powietrza, tylko rozprowadzi krople cieczy po wnętrzu komputera.
  4. Zapomnij o miejskich legendach, o włożeniu do ryżu – ziarnko ryżu sprawdza się w solniczce, ale na pewno nie w przypadku zalanej elektroniki. Jeśli nie wierzysz, włóż najpierw mokrą rękę do ryżu, a potem zobacz co się stanie i czy chcesz, żeby to samo stało się z twoim komputerem.

Naprawiane przez nasz serwis modele Macbook Apple:

Macbook Air:

A1237
A1304
A1369
A1370
A1465
A1466
A1932
A2179
A2337

Macbook Pro:

A1278
A1286
A1398
A1425
A1502
A1534
A1706
A1707
A1708
A1989
A1990
A2141
A2159
A2251
A2289

Jeśli Państwa komputer nie występuje na powyższej liście, to jeszcze nic straconego, prosimy o kontakt pod telefonem: 787 208 601 aby uzyskać więcej informacji.

Zalany Macbook niemal zawsze nadaje się do naprawy, jeżeli traficie do serwisu, który robi to od wielu lat z ogromną pasją, np. Serwis Macbook Warszawa Phonetube.pl – Zapraszamy!
A tutaj link do specyfikacji technicznej najnowszego Macbook-a Air, takiego jaki ostatnio udało nam się właśnie uratować po zalaniu.