iPhone kontra woda, jak radzić sobie w przypadku zalania.
Woda i technologia nie są z reguły najlepszym połączeniem, nie licząc oczywiście skuterów wodnych. Skutery wodne są super. Co nie jest super? Zalany iPhone. Moment, kiedy widzimy telefon wpadający do kałuży czy zlewu jest niesamowicie stresujący. Jednak najlepszym rozwiązaniem w takiej chwili jest zachowanie spokoju. Łatwo o tym mówić siedząc spokojnie w fotelu, jednak za chwilę pokażemy co zrobić, aby zminimalizować szkody powstałe w takim przypadku.
Czy mój iPhone jest wodoszczelny?
Jeśli masz model z ostatnich kilku lat – najprawdopodobniej tak. To oznacza, że Twój iPhone powinien wytrzymać lekkie podtopienie czy rozlanie na niego jakiegoś napoju.
Smartphony i ogólnie elektronika mogą posiadać certyfikat wodoszczelności, tzw. IP Rating. Taki certyfikat od razu powinien informować użytkownika o tym w jakim stopniu jego urządzenie jest odporne na wodę i jej szkodliwe działanie. Jest wiele wskaźników IP, jednak głównymi, które występują w produktach Apple są IP 67 i IP68.
Oto co oznaczają:
- IP67 – może wytrzymać pod wodą do 1 metra przez maksymalnie 30 minut.
- IP68 – może wytrzymać pod wodą do 2 metrów przez maksymalnie 30 minut.
Jak widać jest to całkiem dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że z reguły nie trzymamy swoich telefonów w wodzie. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że każda elektronika potrafi być zawodna a nam może po prostu doskwierać pech.
Co zrobić, gdy iPhone wpadnie do wody?
- Przede wszystkim należy wyciągnąć iPhone z wody.
- Nie podłączaj go do kabla. Jeśli był podłączony – ostrożnie odłącz.
- Nie włączaj urządzenia. To może spowodować przepięcie.
- Jeśli iPhone jest w etui – wyciągnij go. Jeśli posiada kartę sim, – też ją wyciągnij. Woda może pozostawać w ciasnych przestrzeniach.
- Przy pomocy miękkiej ściereczki lub ręcznika wytrzyj iPhone wszędzie tam, gdzie dasz radę dosięgnąć.
- Odwróć telefon ekranem w dół i potrząśnij, aby pozbyć się wody z wszystkich portów.
- Wyłącz iPhone – najpierw przeczytaj poniższy akapit.
Czy powinno się wyłączać zalanego iPhone?
Mówiąc krótko – tak. To pozwoli uniknąć spięcia przy długotrwałym kontakcie włączonego urządzenia z wodą. Jeśli Twój iPhone jest już wyłączony – pozostaw go tak. Nie sprawdzaj, czy działa, może się okazać, że tak, jednak ta sytuacja może okazać się po prostu krótkotrwałym szczęściem i w końcu zobaczymy czarny ekran.
Jeśli Twój iPhone jest włączony mamy 2 opcje na to, aby go wyłączyć. Po prostu wybudzając go i wyłączając w standardowy sposób lub pozostawiając w trybie czuwania i licząc na to, że nie dostaniemy żadnego powiadomienia, dopóki nie wyczerpie się bateria.
Jako specjaliści zalecamy jednak tą pierwszą opcję. Mimo faktu, że może być szkodliwa dla urządzenia, lepiej jest zaryzykować i po prostu wyłączyć urządzenie. Jeśli jednak jest się w 100% pewnym, że nic nie wybudzi naszego urządzenia i przez 48h pozostanie w trybie czuwania – to będzie najlepsza opcja.
Co dalej?
Są oczywiście domowe sposoby na to jak radzić sobie z zalanym telefonem, jednak najlepszym rozwiązaniem wciąż jest skonsultowanie się z serwisem. Tutaj w PhoneTube jesteśmy w stanie szybko ocenić w jakim stanie jest urządzenie oraz jak najlepiej zadbać o Twój iPhone. Aktualnie oferujemy diagnozę, która pozwoli nam ocenić, czy woda dostała się do środka urządzenia. Jeśli tak, zadbamy o to, aby je oczyścić z resztek płynu i postawić na nogi.