Phonetube.pl logo
DOOR 2 DOOR

iPhone 14 – wszystko co wiemy o nadchodzącym telefonie Apple


Plotki donoszą jakoby najnowsze urządzenie Apple miało nie posiadać notcha (charakterystycznego wycięcia w górnej części ekranu).
Zamiast niego kamera i czujniki miałyby znajdować się w wycięciu na górze, pośrodku ekranu. Poza tym przecieki wskazują na nowy procesor A16 Bionic oraz nowy zestaw aparatów.

Podsumowanie plotek:

  • Ekran o przekątnej 6.1 – 6.7 cali
  • Brak notcha
  • Kamera z przodu umieszczona w wycięciu
  • Wyspa na aparaty z tyłu która nie wystaje
  • Procesor A16
  • Nowy modem Qualcomm x65
iphone 14 brak notcha, kamera w ekranie

Plotki na temat nowych modeli iPhona


Minie jeszcze kilka dobrych miesięcy zanim nowe modele iPhone będą gotowe do premiery. Jednak już teraz pojawia się coraz więcej plotek o tym jak dużym przeskokiem będą w stosunku do poprzednich modeli.
Największą zmianą będzie na pewno zakończenie produkcji serii mini. Po tym jak słabo sprzedały się ostatnie modele z tej części serii Apple zdecydowało o zakończeniu produkcji i skupieniu się na innych modelach. Seria 14 zadebiutuje z poniższymi urządzeniami:
⦁ iPhone 14 (6.1 cali)
⦁ iPhone 14 Pro (6.1 cali)
⦁ iPhone 14 Max (6,7 cali)
⦁ iPhone 14 Pro Max (6.7 cali)

Od roku 2017, kiedy to iPhony pojawiły się z notchem, Apple donosiło, że jest to nieuniknione, jeśli chcemy zachować Face ID. W tym momencie jednak Apple chce wyeliminować Notcha przynajmniej w modelu Pro, który według przecieków powinien pojawić się z wycięciem na kamerę i czujniki. Plotki są różne jednak wiele wskazuje na to, że czujniki do Face ID będą się znajdowały w podłużnym wycięciu, obok którego pojawi się osobno przednia kamera. Całość ma znajdować się na środku ekranu w górnej krawędzi.

Design tylnej kamery

Ten również uległ zmianie. Według plotek Apple zaprezentuje nieco grubszą obudowę, za to całkowicie ukryje kamery w tylnej tafli plecków. Ma to całkowicie wyeliminować wybrzuszenie na tylną wyspę aparatów. Nie jest to pewne, jednak wskazuje na to więcej niż jeden przeciek.
Kolejne plotki mówią o tytanowej ramce i zmianie, jeśli chodzi o design głośników. Apple może również wykorzystać komorę z płynem do chłodzenia. Ma to w znaczny sposób zmniejszyć temperatury procesora i modemu z szybszym połączeniem do 5G.
Nowe iPhone to także zmiany w aparatach a konkretnie usprawnienia. Największą zmianę przejdzie na pewno kamera ultraszerokokątna. Pojawia się też plotka o kamerze peryskopowej do zoomu. Nie jest to wciąż pewne, ale niektóre z przecieków wskazują na większe wartości zoom oraz kamerę 48 megapixeli w modelach Pro i nagrywanie 8k!
Nowy Chip A16 jest przewidywany, nie jest jednak pewne czy powstanie on w procesie 3 czy 4 nanometrowym. Każda nowa seria procesorów przynosi usprawnienia i dodatkowe funkcjonalności.
Apple wykorzysta też nowy modem Qualcomm Snapdragon x65 do połączenia z siecią. Nowe prędkości do aż 10 Gigabitów pozwolą na zdecydowanie szybsze i stabilniejsze połączenia z siecią. Plotki mówią też o nowym rozwiązaniu alarmowym opartym o technologie wykorzystującą satelity.

iphone 14 plotki wycięcie w ekranie

Brak notcha i nowy design sprzętowy Face ID

Wobec ciągłej krytyki fanów i ekspertów Apple w końcu się ugięło i wyeliminuje ogromne wcięcie w ekranie, które dla wielu osób po prostu szpeciło przedni panel iPhone. Tak przynajmniej wynika z przecieków, jednak nie spieszmy się z pochwałami, aktualizacja wyglądu będzie najprawdopodobniej dotyczyć tylko modeli Pro. Podstawowy iPhone 14 dalej będzie posiadał znaczne wcięcie w górnej krawędzi ekranu. Zmiany

Według słów Ming Chi Kuo z Apple, nowe modele nie powinny mieć wcięcia a małe otwory pozwalające na lepsze zagospodarowanie ekranu. Otworu powinny być dwa, jeden na kamerę i drugi podłużny, gdzie będą znajdować się wszystkie czujniki i systemy odpowiedzialne za Face ID. Nie ma co do tego ostatecznego potwierdzenia, jednak na to wskazują również plotki płynące z firmy BOE odpowiedzialnej za produkcję ekranów dla 14tej serii iPhone.

Apple planuje również umieszczenie niektórych elementów mechanizmu odpowiedzialnego za Face ID pod ekranem na wzór aparatów konkurencji spod znaku Xiaomi czy ZTE. Powinno to w oczywisty sposób powiększyć przestrzeń użytkową ekranu o kolejne cenne centymetry. Według analizy Bloomberga, Apple nie jest w stanie jednak wprowadzić takiego rozwiązania w tym momencie. Jest jeszcze w fazie testów i wymaga dodatkowych usprawnień. Natomiast analizy Barclay wskazują na to, że Apple może pracować nad zmianą mechanizmu odczytywania twarzy wykorzystywany przez Face ID na nieco szybszy. Prace mają również trwać nad zmniejszeniem obiektywu przedniego aparatu przez wykorzystanie mniejszej soczewki co miałoby w kolejny sposób zmniejszyć wcięcie w ekranie.

Wyświetlacz ProMotion Iphone 14

iphone 14 plotki ekan wyswietlacz obrax 120hz

W sieci zawrzało, kiedy pojawiły się plotki o tym jakoby Apple planowało przedstawić wszystkie 4 modele z wyższym odświeżaniem ekranu na poziomie 120Hz. Niestety najprawdopodobniej nie ma na to szans w najbliższej przyszłości. Jak wskazuje Ross Young Apple zarezerwuje szybsze odświeżanie dla modeli Pro ze względu na niższą niż zwykle dostępność paneli wyświetlaczy. Zapotrzebowanie rynku jest tak duże, że firma BOE zapewniająca ekrany do nowych modeli iPhone nie jest w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu. Wszelkie dane napływające z pewnych źródeł wskazują, że jest to już wręcz potwierdzona informacja.

Design iPhona 14

Nowe modele nie mają wyglądem odbiegać od swoich poprzedników. Największą różnicą ma być nieco grubsza obudowa pozwalająca na ukrycie wyspy z aparatami pod taflą pleców iPhone. Zabieg ten ma sprawić, że telefon będzie pewniej leżał w dłoni oraz na płaskich powierzchniach, jeśli odłożymy go choćby na biurko. Zmiany dotkną też przycisków. Te mają być nieco zaokrąglone odpowiadając tym z modeli serii 4 i 5. Kolejne przemianę przejdą głośniki. Te mają zostać ukryte razem z mikrofonami pod elegancką kratką chroniącą je przed zabrudzeniami.

Rozmiar nowego Iphonea

Jak wiadomo rozmiar ma znaczenie. Tegoroczne modele iPhone pojawią się w dwóch rozmiarach. 6.1 oraz 6.7 cali. Pomimo dużego zainteresowania i wręcz fal pochwał w stronę Apple po zaprezentowaniu modeli Mini, seria 14 nie będzie przedstawiała tego typu urządzenia. Apple tłumaczy to bardzo niską, wręcz nikłą sprzedażą iPhone 13 Mini. Poniżej lista urządzeń oraz ich rozmiary:
⦁ iPhone 14 (6.1 cali)
⦁ iPhone 14 Pro (6.1 cali)
⦁ iPhone 14 Max (6,7 cali)
⦁ iPhone 14 Pro Max (6.7 cali)

Tytan

Mimo nazwy nie chodzi jednak o jeden z księżyców Saturna a o materiał, z którego rzekomo ma być ramka urządzenia. Jak wskazują źródła ten właśnie materiał został wykorzystany przez Apple przy produkcji ostatniego Apple Watch. Tytan jest materiałem wysoce odpornym na zarysowania i jest trwalszy niż stal i aluminium wykorzystywane dotychczas.

Chłodzenie

Nowoczesne układy scalone wymagają coraz lepszego chłodzenia. Jak pokazują swoim przykładem telefony Android oparte na procesorze Qualcomm Snapdragon 888 zmiany są potrzebne. Seria 13ta iPhone również nie świeciła przykładem na tym polu. Procesor A16 mimo faktu, że jest zapewne idealnie zoptymalizowany do urządzenia, w którym się znajduje wciąż narażony jest na czynniki pogodowe takie jak choćby fale upałów. W tegorocznych modelach designerzy z Cupertino mają podobno wykorzystać komorę próżniową w której znajduje się płyn umożliwiający sprawne odprowadzanie ciepła z najważniejszych komponentów iPhone. Nie jest to co prawda potwierdzona informacja, jednak wskazuje na to wiele dość pewnych źródeł.

Port Lightning

Pojawiły się plotki o usunięciu portu Lightning przez Apple. Wiele źródeł wskazywało na ładowanie urządzenia za pomocą jedynie MagSafe. Nie jest jednak pewne czy będzie to dotyczyło urządzeń na rok 2022 czy w późniejszych latach. Na tu i teraz zapewne dalej skorzystamy z kabli, nikt jednak nie wie co przyniesie przyszłość dla tego portu.

Fotografia

Pewnym wręcz jest, że Apple przedstawi nową kamerę ultraszerokokątną. Ma ona wykorzystywać nową soczewkę oraz mechanizm ją obsługujący. Nie jest za to pewne czy Apple pokaże kamerę peryskopową odpowiedzialną za zoom optyczny nawet na poziomie 10x.
Dotychczas różne marki telefonów wykorzystywały już aparaty z optyką peryskopową. Kultowy już Huawei P30 Pro czy nawet mniej znane modele ZTE Axon 30 Ultra. Niestety pomysły te strzeżone są na mocy patentu. Apple mogłoby wykorzystać te pomysły wykorzystując licencję choćby ze strony Samsunga lub opracować własną technologię. Niestety na ten moment najprawdopodobniej technologia ta nie jest jeszcze gotowa by móc ją wykorzystać a nadchodzących modelach.
Nawet jeśli kamera peryskopowa nie będzie gotowa, na pewno usprawnienia dotkną aparatu tele. Według analizy Ming Chi Kuo Apple przedstawi nowy mechanizm zawierający więcej elementów optycznych, dzięki czemu całość będzie mogła wykorzystać lepszy zoom optyczny.
Kuo wskazuje również, że iPhone 14 wykorzysta 48 megapixelową matrycę jako szerokokątną. Będzie to duża zmiana w stosunku do poprzedniej 12, która ma jednak swoje ograniczenia.
Nowa soczewka aparatu szerokokątnego powinna też wykorzystywać technologię łączenia pixeli w jeden. Dzięki temu uzyskuje się lepszą jakość pomimo zmniejszonego rozmiaru zdjęcia. Technologia ta jest już obecna na rynku od kilku lat, jednak pierwszy raz zadebiutuje u Apple. Ma to też pozwolić na robienie pełnych zdjęć przy dobrym świetle i z łączonymi pixelami przy słabszym, dzięki temu zdjęcia zyskają na jakości i głębi kolorów.
Kolejną nowością, która nie jest jednak jeszcze potwierdzona jest nagrywanie 8K. Mimo faktu, że nie jest to dalej ustandaryzowana jakość, wielu ekspertów uważa, że 8K pozwala na dużo lepsze odwzorowanie scenerii i lepsze wrażenia wizualne podczas oglądania takich nagrań. Według niektórych plotek 8K ma idealnie współpracować z goglami do wirtualnej rzeczywistości, nad którą pracuje aktualnie Apple.

Procesor A16

Każda nowa wersja iPhone przestawiała nowy, szybszy i lepiej zoptymalizowany procesor. iPhone 14 nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Dotychczasowe informacje wskazują, że i tym razem odpowiedzialna za te procesory będzie firma TSMC produkująca je w technologii NP4. Według Apple jest to wyraźny przeskok jakościowy względem 5 nanometrowego procesora A15.

Pamięć RAM

Według informacji przedstawionych przez Jeffa Pu, wszystkie modele iPhone 14 będą posiadały 6GB pamięci RAM. Nie jest to zmiana dla modeli Pro i wzwyż, jest to jednak widoczny przeskok dla podstawowego modelu, iPhone 14, który będzie tej pamięci miał aż o 2GB więcej w stosunku to modeli z serii 13tej.

Wykrywanie wypadku

Apple opracowuje technologię mającą na celu wykrywanie wypadów samochodowych z udziałem osób korzystających z urządzeń Apple. Ma to na celu lepsze i szybsze informowanie służb ratunkowych o pojawieniu się sytuacji, gdzie będzie potrzebna ich interwencja. Według wstępnych informacji technologia ta miałaby wykorzystywać akcelerometr do wykrywania nieoczekiwanego ruchu czy zmianę położenia urządzenia.
W przypadku wykrycia wypadku samochodowego, iPhone lub Zegarek Apple powinien natychmiastowo zawiadomić służby ratunkowe. Technologia ta powinna zadebiutować w tym roku, dlatego wiele osób spekuluje na temat tego czy trafi do tegorocznych modeli iPhone.

Modem Snapdragon X65

Nowe urządzenia będą wykorzystywać najnowszy modem Qualcomm Snapdragon X65, który jest pierwszym na świecie wykorzystującym połączenie o prędkości 10 Gigabitów z 5G dla smartfonów.

Połączenie Satelitarne

Modem Qualcomm Snapdragon X65 pozwala na dużo bardziej zaawansowane połączenie satelitarne. Apple planuje wprowadzić też połączenia alarmowe oparte na technologii satelitarnej. Ma to zapewnić łączność ze służbami nawet w miejscach, gdzie nie ma sygnału zwykłej sieci.
Alarmowe wiadomości przez satelitę mają pozwolić na kontekt ze służbami, kiedy nie ma się dostępu do jakiejkolwiek sieci. Będzie to nowy sposób komunikacji zaraz obok SMS i iMessage, będzie przedstawiany za pomocą szarych dymków. Jedynym ograniczeniem będzie długość tekstu.
Następnie funkcja ta ma pozwalać na zgłaszanie innych sytuacji alarmowych jak pożary czy katastrofy samolotów. Aktualnie jednak technologia ta jest dalej opracowywana.

WiFi 6E

Według analityka Ming Chi Kuo iPhone 14 ma przedstawić nową technologię WiFi o oznaczeniu 6E. Ma ona oferować znacznie wyższe prędkości przesyłu danych oraz dużo lepszą stabilność. Kuo wskazuje również, że technologia ta wspierać miałaby też wirtualną rzeczywistość, nad którą Apple cały czas pracuje.
Wifi 6E wykorzystuje pasmo 6GHz oraz poprzednie 2,4 GHz i 5GHz. Ma to zapobiegać wszelkim zakłóceniom w odbieraniu sieci oraz zwiększyć prędkość przesyłania danych na tym paśmie.

2TB pamięci?

Wraz z premierą iPhone 13 Apple zaprezentowało nowy wariant pamięciowy 1TB. Plotki wskazują, że przy serii 14tej chcą pójść nawet dalej oferując aż 2TB pamięci w najdroższym modelu. Niestety informacje te nie pochodzą z w pełni pewnego źródła. Niemniej jednak jest to informacja, która może się jednak potwierdzić, jednak zalecamy ostrożność w osądach.

Brak fizycznego slotu na kartę Sim.

Modele serii 14tej mogą zadebiutować bez slotu na kartę SIM. Na to przynajmniej wskazuje wiele plotek w branży. Apple wykorzystała już w celu promowania takiego rozwiązania kampanię marketingową w USA u niektórych operatorów sieci komórkowych skupioną na eSIM. Rozwiązanie to może sprawić, że niektóre modele iPhone będą pierwszymi, które w pełni wykorzystają ten rodzaj karty SIM.
Niektóre modele iPhone 13 pojawiły się na rynku u operatorów bez kart za to ze skonfigurowanymi już wstępnie kartami wirtualnymi. Działają one na podobnej zasadzie eliminując zbędny element fizyczny.
Niestety nie jest to powszechnie dostępna technologia. Niektóre kraje dalej korzystają tylko ze standardowych kart SIM co może wskazywać na niechęć Apple do tego rozwiązania.

Data premiery iPhone 14

Najprawdopodobniej Apple przedstawi nowe modele na jesień 2022 tak jak poprzednią serię. Nie jest to jednak w dzisiejszej sytuacji wiadoma informacja.

Przyszłość iPhone w plotkach.

Najczęściej wspominaną plotką jest całkowita rezygnacja z jakichkolwiek wcięć w ekranie umieszczając wszystkie czujniki i kamery pod panelem wyświetlacza. Nie jest jednak pewne na ile są to informacje wskazujące, że Apple pracuje nad takim rozwiązaniem.

Modemy produkowane przez Apple.

Nie jest tajemnicą, że Apple chce produkować własne podzespoły, aby być niezależnymi od rynku. Aktualnie opracowują własny modem, dzięki czemu firma stałaby się niezależna od Qualcomm. Prace przyspieszyły po tym jak Apple w roku 2019 przejęło większość fabryk Intela odpowiadających za produkcję modemów.
Analityk Apple Ming Chi Kuo wskazał, że Apple mogłoby przejść na własne modemy 5G z początkiem roku 2023. Wtedy niezależność od Qualcomm byłaby przypieczętowana. Jak wskazują plotki TSMC, czyli firma odpowiadająca za produkcję chipów Apple, jest w stanie podjąć się produkcji w tym okresie.

Face ID znajdujące się pod wyświetlaczem

Wiele plotek donosi, że jest to rozwiązanie, nad którym Apple cały czas pracuje. Aktualne doniesienia o rezygnacji z notcha na korzyść wycięcia w ekranie wskazują, że Apple jest skore do zmian. Niektórzy leaksterzy mówią, że Apple będzie gotowe na takich ruch dopiero w roku 2023, wtedy dopracują technologię pozwalającą na umieszczenie mechanizmów Face ID pod ekranem.

Touch ID pod ekranem

Tutaj doniesienia są sprzeczne. Wielu analityków rynku wskazuje, że Apple może pracować nad takim rozwiązaniem, inni natomiast wskazują, że Apple chce się skupić na innych rozwiązaniach i nie wracać już do swojego dawnego hitu. Tutaj nie ma jednak jednoznacznych odpowiedzi i trzeba po prostu poczekać na uzyskanie satysfakcjonujących nas jasnych informacji.

Składany iPhone

W przyszłości Apple może wypuścić urządzenie ze składanych ekranem. Nie jest to jednak pewne. Dotychczas urządzenia takie z androidem nie zyskały zbyt dużej popularności głównie na sam ekran, który wciąż nie jest wystarczająco wytrzymały. Nic nie jest jednak przesądzone i być może Apple zaprezentuje własną ulepszoną wersję telefonu ze składanym ekranem.

A my jak zawsze zapraszamy do odwiedzenia strony Apple.
A jeśli jesteście Państwo zainteresowani naprawą lub zwiększeniem pojemności swojego iPhona to zapraszamy do naszego Serwis Iphone Warszawa.