Serwis telefonów Warszawa – PhoneTube.pl
tel.: 787 208 601
serwis@phonetube.pl
ul.Młodzieńcza 32
03-655 Warszawa
Złącze USB – definicja
Zacznijmy od definicji złącza USB, jak podaje wikipedia:
USB (od ang. Universal Serial Bus), uniwersalna magistrala szeregowa – komputerowe złącze komunikacyjne (tak zwany port lub interfejs) zastępujące stare porty szeregowe i porty równoległe. Zostało opracowane przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.
Port USB jest uniwersalny w tym sensie, że można go wykorzystać do podłączenia do komputera wielu różnych urządzeń (na przykład kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego, modemu, skanera, klawiatury, przenośnej pamięci). Urządzenia podłączane w ten sposób mogą być automatycznie wykrywane i rozpoznawane przez system, przez co instalacja sterowników i konfiguracja odbywa się w dużym stopniu automatycznie (przy starszych typach szyn użytkownik musiał bezpośrednio wprowadzić do systemu informacje o rodzaju i modelu urządzenia). Możliwe jest także podłączanie i odłączanie urządzeń bez konieczności wyłączania i ponownego uruchamiania komputera.
USB (Uniwersalna magistrala szeregowa) została opracowana w celu uproszczenia i ulepszenia interfejsu między komputerami osobistymi a urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak telefony komórkowe, akcesoria komputerowe i monitory, w porównaniu z wcześniej istniejącymi standardami. Użytkownik już nie musiał znać parametrów pracy podpinanego do komputera urządzenia, aby móc je skonfigurować do pracy. Wystarczyło wpiąć odpowiednią wtyczkę do gniazda, a reszta ma zadziałać automatycznie. Wejście na rynek standardu USB oznaczało koniec z ustawianiem urządzeń w biosie i instalacji sterowników po podpięciu każdego nowego urządzenia.
Historia standardów USB:
Czym różnią się od siebie kolejne standardy? Głównie prędkością przesyłu danych, ale są też inne różnice, które postaramy się tutaj omówić, czym się rózni USB typu A od USB typu B i kiedy prowadzono Micro USB. Aby dokładnie omówić rodzaje gniazd USB i ich typy, trzeba zacząć od omówienia historii standardów USB:
USB 1.0
Wszystko zaczęło się w Styczniu 1996 roku od Standardu USB 1.0.
Określał on prędkość przesyłu sygnału na 1,5 Mbit/s w niskiej przepustowości i 12 Mbit/s w pełnej prędkości – (ang. Full Speed)
Z racji na wiele ograniczeń które posiadał w swojej pierwotnej wersji, nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Jego podstawowymi wadami były:
– krótkie dystansy kabli
– brak możliwości stosowania przedłużaczy
– wysokie opóźnienia
– niskie dopuszczalne napięcia
z tymi wadami uporano się dopiero pod koniec sierpnia 1998 roku, kiedy to opatentowano standard USB 1.1. Dopiero on sprawił, że technologia USB stała się popularna i powszechnie dostepna.
Dużym i nie rozwiązanym problemem, zarówno w przypadku USB 1.0 i USB 1.1 było to, że żaden z tych standardów, nie przewidywał możliwości użycia wtyczki mniejszej niż USB typu A i USB typu B (patrz grafika informacyjna nr 1)
USB 2.0
W kwietniu 2000 roku, ogłoszono standard USB 2.0. Jego prędkość przesyłu sygnału wynosiła 480 Mbit/s a rozwiązanie to nazwano: HIGH SPEED.
W sród najważniejszych zmian możemy wymienić:
– Wersję mini zarówno złącza USB typ A jak i złącza USB typ B
– Dodanie tehcnologii On-The-Go – umożliwia ona komunikację między dwoma urządzeniami USB bez konieczności używania oddzielnego hosta USB.
– Specyfikację ładowania baterii, teraz port USB mógł służyć nie tylko do wymiany informacji między urządzeniami, ale także do ładowania ich.
– W późniejszych wersjach protokołu ładowania, podniesiono maxymalne dopuszczalne natężenie prądu do 1.5A
– Jeszcze przed premierą USB 3.0 standard zmieniono tak, aby był kompatybilny z wymyślonym w międzyczasie USB typu C zwanym potocznie USB C.
W przypadku USB 2.0 należy zaznaczyć, że standard ten jest wstecznie kompatybilny co znaczy że wszystkie urządzenia zgodne ze stanardem 1.0 będą działały w gnieździe 2.0.
USB 3.0
Sepcyfikację protokołu USB 3.0 zaprezentowano światu 12 listopada 2008 roku.
USB 3.0 dodaje tryb transferu SuperSpeed ze wstecznie kompatybilnymi wtyczkami, gniazdami i kablami. USB 3.0 w pierwotnej wersji zapewniała prędkość: 5 Gbit/s, w późniejszych wersjach, prędkość ta została podniesiona do 10 Gbit/s a później 20 Gbit/s w wersji USB 3.2. Wtyczki i gniazda SuperSpeed są oznaczone wyraźnym logo i niebieskimi wstawkami w gniazdach o standardowym formacie. (patrz grafika informacyjna nr 2)
W USB 3.0 po raz pierwszy zastosowano 9 pinów we wtyczce, a nie jak to miało miejsce w przypadku USB 1.0 i 2.0, 4 piny.
W przypadku USB 3.0 istnieją dalsze podziały na 3.0, 3.1, 3.2, są one głównie związane z maxymalną mozliwą przepustowością przesyłu danych.
USB 3.0 tak jak i 2.0 jest wstecznie kompatybilne, co oznacza że bez problemu do gniazda 3.1 możemy włożyć kabel 2.0 i będzie działać.
USB 4.0
Specyfikacja USB 4 została opublikowana 29 sierpnia 2019 roku.
Magistrala USB 4.0 jest oparta na protokole Thunderbolt 3, a z racji znikomej jej dostępności na dzień pisania tego artykułu, dalsze informacje zostaną dopisane w terminie późniejszym.
Rodzaje gniazd USB w telefonach komórkowych
W dzisiejszych telefonach z androidem (gdyż Apple z iPhonami korzysta ze swoich wlasnych gniazd, nie zgodnych ze standardami USB) spotykamy dwa rodzaje gniazd:
starsze typu Micro USB (na obrazku występujące po prawej stronie) i nowsze złącze czyli USB typ C (na obrazku po lewej stronie).
Przydatne Linki:
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego serwisu dotyczącą naprawy takich marek jak: Serwis iPhone, Samsung, Huawei, Google Pixel, Xiaomi, Realme.
- – pomimo dołożenia wszelkich starań, jeśli ten tekst jest nieczytelny lub nie zrozumiały, albo twoim zdaniem wymaga jakichś uzupełnień, prosimy o maila na adres: serwis@phonetube.pl a my uzupełnimy wpis o twoje uwagi.
- – w tym tekście skupiliśmy się na wtykach i gniazdach dostępnych i najbliżej związanych z telefonami komórkowymi, pomijając gniazda, kable i wtyki nie występujące w telefonach komorkowych GSM.